هر آنچه در مورد عطر باید بدانیم


عطر، ماده‌ای خوشبو که بیش‌تر وقت‌ها همراه ماست و این رایحه دلپذیر به گونه‌ای با زندگی روزمره ما عجین شده که خیلی اوقات فراموش می‌کنیم تا چه اندازه ضروری و مهم است. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که اگر عطرهای نامناسبی را انتخاب کنیم، تاثیر نامطلوبی را در بر خواهند داشت. مطمئنیم سوالات متعددی در ذهنتان وجود دارد به عنوان مثال، اینکه عطرها چه تفاوتی باهم دارند؟ چطورعطری متناسب با شخصیت خودمان پیدا کنیم؟ چکار کنیم تا ماندگاری بیشتری داشته باشد؟ در ادامه‌‌‌ی این مقاله، به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

اهمیت استفاده از عطرهای خوشبوکننده

استفاده از عطرها برای درمان، ایجاد احساسات خوب و بهبود روابط زناشویی مفید کاربرد دارد. حس بویایی بر روی بخش راست مغز بدن انسان که عواطف، حافظه و خلاقیت را کنترل می‌کند تاثیر مثبت دارد. امروزه از آروماتراپی روغن‌های معطر و رایحه آن برای درمان مشکلات فیزیکی و عاطفی و ایجاد تعادل هورمونی بدن استفاده می‌شود. نظریه‌ی آروماتراپی بیان می‌کند که استفاده از اسانس‌های اساسی به تقویت سیستم ایمنی بدن هنگام استنشاق کمک می‌کند.

بوی‌های شیرین نیز بر خلق‌وخوی افراد تأثیر می‌گذارند و می‌توانند به عنوان یک نوع روان درمانی مورد استفاده قرار بگیرند. از این رو لازم است تا اطلاعات درست و کاملی راجع به عطرها و انواع آن داشته باشیم تا با انتخاب عطر مناسب تاثیر مطلوبی بر اطرافیان‌مان داشته باشیم.

عطرها از چه موادی تهیه می شوند؟

عطرها معمولا از گل، گیاهان دارویی، میوه، چوب، ریشه‌ی گیاهان، رزین، گل صدف، برگ و ترشحات حیوانی تشکیل مو‌شوند. همچنین، از موادی مانند الکل، مواد پتروشیمی، ذغال سنگ و کوارتزهای زغال سنگ نیز استفاده می‌شود. بعضی از گیاهان مانند لیلی دره، روغن‌های طبیعی تولید نمی کنند. در واقع، تنها حدود دو هزار از دویست‌وپنجاه هزار گونه شناخته‌شده گیاهان گل‌دار دارای این اسانس هستند. بنابراین، مواد شیمیایی مصنوعی باید به کار برده شوند تا بوی مواد غیر روغنی ایجاد شود.

چرا عطری یکسان در افراد مختلف رایحه‌ ای متفاوت ایجاد می کند؟

اگر تا به حال از عطر شخص دیگری لذت برده‌اید و سپس از آن برای خودتان استفاده کرده و متوجه شدید که بوی متفاوتی ایجاد کرد، بدانید که شما تنها نیستید. یک مبنای علمی برای این رفتار عجیب عطر وجود دارد. در حالی که عطر معطر ممکن است همان اسانس‌‌‌ها را داشه باشد، شیمی بدن هر فردی می تواند به شدت بر روی چگونگی واکنش عطر بر بدن و پوست تاثیر بگذارد. هورمون‌ها نیز می‌توانند در مورد نحوه عملکرد عطر روی بدن به گونه‌ای متفاوت رفتار کنند. رژیم‌های غذایی نیز می‌توانند بر روی بوی عطر تاثیر بگذارند. بنابراین بوی یک عطر یکسان بر روی افراد مختلف متفاوت عمل می کند. به همین سبب، لازم است تا عطری را که همگونی بیشتری با شیمی بدن شما دارد را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *